Zespół górnego otworu klatki piersiowej

Jest problemem w zawodach wymagających pracy na komputerze, kasjerów, kierowców i wszystkich tych, którzy wykonują pracę związane z unoszeniem rąk. Sprawdź czym jest ta przypadłość i jak sobie z nią radzić.

Nerwy splotu ramiennego, tętnica i żyła podobojczykowa przebiegają w miejscach , w których są szczególnie narażone na ucisk. W sytuacji drażnienia tych struktur mamy do czynienia z szeregiem objawów nazywanych zespołem górnego otworu klatki piersiowej.

Przyczyna ucisku mogą być wady wrodzone np. żebro szyjne, napięcie mięśni piersiowych mniejszych, pochyłych z obecnymi punktami spustowymi, osłabienie mięśni stabilizujących  łopatkę. U pacjentów można zaobserwować postawę z głową wysuniętą do przodu, przeciążenie w obrębie przejścia szyjno-piersiowego, protrakcję barków. praca_komputerNajbardziej narażone są osoby spędzające dużo czasu na pracach związanych z utrzymywaniem uniesionych rak, pochylających głowę i narażonych na długotrwały stres.

Objawy :

-bóle ramienia, drętwienia ręki

-bóle głowy

-osłabienie siły chwytu

-Czerwone przebarwienia w obrębie ręki lub uczucie zimna w rękach

-objawy rozwijają się przez wiele miesięcy lub lat

Postępowanie usprawniające powinno być ukierunkowane na eliminację przyczyn problemu i poprawę postawy ciała. W terapii stosuje się następujące zabiegi i ćwiczenia:

  • Zabiegi manualne: mobilizacje łopatki i stawu ramiennego oraz pierwszego żebra i obojczyka, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe przedniej strony szyi i klatki piersiowej oraz przepony
  • Kinesiotaping
  • Ćwiczenia rozciągające: mięśnie pochyłe, mostkowo-obojczykowo-sutkowe, piersiowe, czworoboczny grzbietu
  • Ćwiczenia retrakcji głowy, poprawiające ruchomość odcinka piersiowego
  • Ćwiczenia wzmacniające mięśnie stabilizujące łopatkę, aktywizujące zginacze głębokie szyi,
  • Ćwiczenia oddychania przeponowego.

Fizjoterapeuci przychodni Plus Medic zajmują się rehabilitacją syndromu górnego otworu klatki piersiowej. Serdecznie zapraszamy.