Uszkodzenie mięśni przywodzicieli- piłkarska kontuzja

Ból w obrębie pachwiny u osób trenujących piłkę nożną lub inne sporty wymagające nagłej zmiany kierunku ruchu w czasie aktywności może wynikać z uszkodzenia mięśni przywodzicieli.

Mięśnie znajdujące się po wewnętrznej stronie uda to mięśnie przywodzące: mięsień przywodziciel długi i  krótki, przywodziciel wielki, najmniejszy, mięsień grzebieniowy i smukły. Każdy z tych mięśni oprócz przywiedzenia uda  działa jako zginacz lub prostownik stawu biodrowego w zależności od ustawienia stawu i miejsca przyczepu. Ponadto mięsień smukły zgina staw kolanowy i rotuje podudzie do wewnątrz. W obrębie tych mięśni można wyróżnić dwa ważne obszary: trójkąt udowy i rozwór przywodzicieli w których przebiegają naczynia krwionośne, nerwy oraz węzły chłonne i naczynia limfatyczne. Wśród sportowców dochodzi do uszkodzenia mięśni, ścięgien w wyniku urazu, nagłego rozciągnięcia lub skurczu lub też sumowania się mikrourazów. Może również dojść do odłamania się fragmentu kości łonowej.

Głównym objawem jest ból w okolicy pachwiny, czasami wybroczyny i obrzęk. Jeśli objawy nie są związane z urazem należy rozważyć inne przyczyny  bólu takie jak promieniowanie z narządów wewnętrznych, uwięźnięcie nerwu, zapalenie stawu, martwica głowy kości udowej i inne.

W rehabilitacji naciągnięcia mięśni przywodzicieli stosuje się takie techniki jak:

W celu uniknięcia nawrotów wprowadza się ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie przywodziciele a także ćwiczenia charakterystyczne dla danej dyscypliny sportowej.