Terapia zapachem w Plus Medic

Wykorzystywanie olejków eterycznych i kompozycji zapachowych w celach leczniczych to aromaterapia.  Jedną z metod aromaterapii jest masaż aromaterapeutyczny. Oto jakie znaczenie ma stymulacja zmysłu powonienia dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Zapach

Komórki węchowe zlokalizowane są w górnej części jamy nosowej na niewielkim obszarze. Na rzęskach tych komórek znajdują się specjalne receptory odpowiednie dla określonych związków chemicznych. Nerwy węchowe przekazują impulsy na inne komórki nerwowe, które biegną do kory mózgowej –przede wszystkim płata czołowego oraz układu limbicznego. Tam są uświadamiane i interpretowane.

Informacja o zapachu jest odbierana w  najstarszych w rozwoju ewolucyjnym obszarach mózgu (hipokamp i ciało migdałowate). Stad można wnioskować jak ważnym i niedocenianym zmysłem jest węch. Te struktury mózgu są odpowiedzialne za kontrole stanów emocjonalnych, popędów oraz stanowią nadrzędną funkcję nad podwzgórzem, przez co wpływają na układ dokrewny (hormonalny) i autonomiczny układ nerwowy ( regulujący procesy hamujące i pobudzające).  Natomiast rola hipokampu to procesy zapamiętywania i uczenia się. Dlatego też pewne zapachy powodują silne emocje, odtwarzanie wspomnień i reakcje wpływające na całe ciało.

adult-19033_1280Zmysł zapachu jest jednym z najbardziej pierwotnych. Jesteśmy w stanie rozpoznać tysiące zapachów. Dzięki wpływowi zapachu na wymienione części mózgu możemy działać za pomocą odpowiednio dobranych kompozycji bardziej pobudzająco lub wycisząjąco na nasz organizm i psychikę. Zapach służy do rozpoznawania składników jedzenia, informuje o świeżości potrawy, może powodować uczucie zagrożenia lub bezpieczeństwa, silnie przywoływać wspomnienia. Zmysł powonienia pełni nadrzędna funkcje nad zmysłem smaku, gdy mamy katar odbieramy słabiej wrażenia smakowe co można  również sprawdzić zatykając nos w czasie jedzenia. Osoby z zaburzeniami psychicznymi i chorobami układu nerwowego wykazują zaburzenia zapachu.

Wrażenia zapachowe  są bardzo ważne w życiu codziennym,  zwłaszcza jeśli ma się na myśli zapach np. bliskiej osoby, domu czy chociażby ulubionych kwiatów lub kosmetyków.

Aromaterapia w historii

Od czasów starożytnych wykorzystuje się kadzidła w obrzędach religijnych a wonne olejki do balsamowania ciała czy kąpieli. Starożytni rzymianie stosowali olejki do masażu. W XIX wieku rozwinęła się produkcja perfum na szeroką skalę, a w 1928 po raz pierwszy użyto terminu aromaterapia do określenia wykorzystania olejków eterycznych w celach leczniczych. Wiek XX to rozkwit badan nad wpływem zmysłu zapachu na procesy regulacyjne i zastosowanie zapachów w terapii np. zaburzeń psychicznych.

Aromaterapia to nie tylko uwalnianie substancji lotnych za pomocą kominków zapachowych  ale także masaże aromaterapeutyczne, w których stosuje się chwyty z masażu klasycznego i specjalne zapachowe olejki.

Olejek pomarańczowy

oranges-1117615_1280Jednym z najcenniejszych i najpiękniejszych zapachów jest zapach pomarańczy. Jest pozyskiwany ze skórki owoców. Ma działanie silnie antydepresyjne, działa stymulująco i dodaje energii. Dodatkowo działa przeciwzapalnie, pobudza układ immunologiczny oraz apetyt.

Masaż aromaterapeutyczny

Zastosowanie zapachu pomarańczowego jest szczególnie polecane w okresie jesiennym, kiedy często doświadczamy obniżenia nastroju z wellness-589773_1280powodu aury pogodowej, małej ilości światła słonecznego oraz częstych infekcji. Masaż relaksacyjny wykorzystujący zapach pomarańczowy w połączeniu z dobrej jakości balsamem do ciała stanowi idealną kuracje o działaniu terapeutycznym jak i kosmetycznym. Oprócz działania kompozycji zapachowej rozluźnia mięśnie, poprawia odżywienie tkanek, zmniejsza napięcie psychiczne i uelastycznia skórę.

Przy zapisie na 5 masaży aromaterapeutycznych w Plus Medic 15% zniżki. Zapraszamy!