Skolioza-problem nie tylko kręgosłupa

Kręgosłup jest jednym z  elementów służących  przenoszeniu obciążeń i tłumienia wstrząsów. Stanowi miejsce przyczepu mięśni, poprzez kość krzyżową łączy się z miednicą i stawem biodrowym. Jest „masztem” dla ciała. Ponieważ odpowiada za tak wiele funkcji, deformacje w jego obrębie nigdy nie pozostają bez wpływu na pozostałe części ciała.

Kręgosłup umożliwia nam ruchy w każdym kierunku: zgięcie -wyprost, skłony boczne i rotacje. Proporcje tych ruchów są różne w każdym odcinku kręgosłupa, jednak jako całość pozwalają na swobodne wykonywanie codziennych czynności, uprawianie sportu itp. Skolioza jest jednym z najczęściej występujących problemów ortopedycznych dzieci i młodzieży. Jest zniekształceniem kręgosłupa w trzech płaszczyznach , czyli we wszystkich płaszczyznach w których zachodzą ruchy. Pojawia się skrzywienie boczne, najczęściej zmniejszenie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa oraz rotacja kręgów. Zaburzenie jego osi przenosi się na inne struktury.

Klatka piersiowa

Z odcinkiem piersiowym kręgosłupa łączą się żebra. Skolioza powoduje deformacje klatki piersiowej przez wypchnięcie żeber z jednej strony a „schowanie” z drugiej. Dodatkowo po jednej stronie żebra ustawiają się szerzej a z drugiej są stłoczone. Skolioza o dużym kacie skrzywienia może utrudniać oddychanie, powodować ucisk na serce i płuca.

Obręcz barkowa i biodrowa

Ze skoliozą wiąże się asymetria łopatek. Zmiana ich spoczynkowego ustawienia powoduje ograniczenia w ruchomości stawu ramiennego.

Powoduje również zaburzenie ustawienia miednicy w trzech płaszczyznach i ograniczenia ruchomości w stawie biodrowym. Osłabieniu ulegają jedne grupy mięśni a skróceniu inne, co  skutkuje kompensacyjnymi zmianami w czasie chodu. Efektem mogą być problemy z koordynacją i równowagą. Często okazuje się , że przyczyną skoliozy jest skrócenie jednej z kończyn dolnych.

Jak wykryć skoliozę?

Skoliozę stwierdzić można na podstawie oceny postawy ciała oraz zdjęć RTG. Fizjoterapeuci wykonują również testy oceniające siłę i długość mięśni oraz ruchomość stawów. rodzice mogą dostrzegać u swoich pociech asymetrie łopatek, wcięć talii,  przechylanie głowy w jedną stronę.

Na czym polega rehabilitacja?

proces rehabilitacji uzależniony jest od zaawansowania zmian. polega na pzrywróceniu odpowiednich warunków anatomicznych: rozciągnięciu jednych struktur i wzmocnieniu drugich. Poza korekcją samego skrzywienia stosuje się ćwiczenia usprawniające mechanikę oddychania, poprawiające oś kończyn dolnych, odtwarzające właściwe czucie postawy i ruchu.