Rwa kulszowa

Odczuwasz dolegliwości bólowe okolicy lędźwi, które promieniują do kończyny dolnej? Mogą to być objawy rwy kulszowej.

Nerw kulszowy to największy nerw ludzkiego ciała. Przebiega po tylnej stronie kończyny dolnej a jego „początek” stanowią korzenie nerwu wychodzące z poziomów kręgosłupa w części lędźwiowej i krzyżowej. Dolegliwości bólowe  mogą być przyczyną drażnienia korzeni nerwów przez zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze kręgosłupa. Zdegenerowany krążek międzykręgowy przedostający się w kierunku tylno-bocznym jest jedną z przyczyn drażnienia korzenia. Dochodzi do obrzęku korzenia i reakcji zapalnej.

back-pain-2292149_1280Ból pojawia się zgodnie z unerwieniem segmentarnym, najczęściej poprzedza go ból samego kręgosłupa. W dalszej kolejności może pojawić się ból w pośladku, po tylnej stronie uda promieniujący do kostki bocznej i bocznej strony stopy, często bez bólu w kręgosłupie, dlatego pacjenci nie wiążą często bólu pleców z bólem kończyny. W stanie ostrym, po schyleniu się ból może uniemożliwić wyprostowanie się. W tym stanie zaleca się krótki 1-2 dniowy odpoczynek, pozycje leżącą z ugiętymi kończynami, zażywanie środków przeciwbólowych i maści przeciwzapalnych.

Ból pojawia się w czasie skłonów, może mieć cechy mrowienia, drętwienia, nasila się podczas kaszlu kichania, wypróżniania. Po okresie ostrym ważne jest rozpoczęcie odpowiednich ćwiczeń, które zmniejsza ryzyko nawrotów dolegliwości. W uśmierzeniu bólu pomagają zabiegi fizykalne, a napięte mięśnie pomoże rozluźnić masaż. Rwie kulszowej mogą towarzyszyć objawy neurologiczne jak zaburzenia czucia, osłabienie siły mięśniowej (stopa opadająca) problemy z oddawaniem moczu. Objawy mogą pojawiać się po obu stronach ciała lub mieć charakter „skarpetek” Stanowi to podstawę do zgłoszenia się do lekarza.

Objawy zbliżone do rwy kulszowej wywołanej drażnieniem korzenia może dawać ucisk nerwu na jego przebiegu np. w zespole mięśnia gruszkowatego, kiedy nerw jest uciskany przez mięsień. Objawy rzekomokorzeniowe mogą dawać inne struktury: stawy międzywyrostkowe lub punkty spustowe mięśni.

Do pojawienia się objawów rwy kulszowej najczęściej dochodzi w sytuacji gdy gwałtownie się schylimy, obrócimy lub podnosimy coś ciężkiego z podłogi w pozycji siedzącej lub stojącej. Ale należy pamiętać, że na zmiany  zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych pracujemy przez całe życie. Siedząca praca lub ciężka fizyczna praca przyczyniają się do szybszego zużycia struktur kręgosłupa, ale  same procesy zwyrodnieniowe pojawiają się u wszystkich z biegiem czasu i nie zawsze dają dolegliwości.

Problem rwy kulszowej ma skłonność do nawracania. Jedną z przyczyn jest fakt, ze możliwości regeneracyjne krążka miedzykręgowego są niewielkie. Jeżeli leczenie zachowawcze oparte w dużej mierze na fizjoterapii nie przynosi rezultatu, objawy narastają szybko i wiążą się z ubytkami neurologicznymi rozważa się wprowadzenie leczenia operacyjnego.

2 thoughts to “Rwa kulszowa”

    1. Rwa kulszowa to przykład zespołu bólowego korzeniowego i może być mylona z zespołem rzekomokorzeniowym spowodowanym np. zablokowaniem stawów miedzywyrostkowych lub punktami spustowymi mięśni. Objawy korzeniowe należy również odróżnić od uszkodzeń nerwów obwodowych. Pozdrawiam.

Komentarze są zamknięte.