Rwa barkowa- problem w szyi a ból w rękach

Follow my blog with Bloglovin
Szyjny odcinek kręgosłupa składa się z 7 kręgów . Pierwszy z nich znajduje się tuż pod potylica a ostatni nad pierwszym kręgiem piersiowym, z którym łączy się pierwsza para żeber. Pomiędzy kręgami znajdują się krążki międzykręgowe. Nie ma ich jedynie miedzy potylicą a pierwszym kręgiem oraz miedzy pierwszym i drugim kręgiem odcinka szyjnego. W kierunku przednio-bocznym , w otworach międzykręgowych biegną korzenie nerwów  unerwiające między innymi szyję, klatkę piersiową i kończyny górne.

O przyczynach i objawach

Rwa barkowa to problem objawiający się bólami odcinka szyjnego promieniującymi do łopatki, ramienia , przedramienia a nawet ręki. Pojawiają się również drętwienia i mrowienia ręki oraz w bardziej zaawansowanych stanach osłabienie siły mięśni. Przyczyną dolegliwości jest drażnienie korzeni nerwowych unerwiających kończynę górną. Ma to miejsce kiedy uszkodzeniu uległ krążek międzykręgowy a jego elementy podrażniają osłonki nerwów. Inną przyczyną może być proces zwyrodnieniowy z wytworzeniem narośli kostnych w okolicach stawów międzywyrostkowych i hakowo-kręgowych, które zmniejszają przestrzeń w otworze miedzykręgowym.

Lokalizacja objawów zależy od poziomu kręgosłupa na którym dochodzi do podrażnienia nerwów. W podejmowaniu decyzji o leczeniu należy brać pod uwagę możliwość występowania innych schorzeń o podobnych objawach takich jak zespoły uciskowe nerwów (np. cieśń nadgarstka czy syndrom górnego otworu klatki piersiowej).

Problemy z odcinkiem szyjnym często wynikają ze zlej postawy ciała. Dotyczy to zwłaszcza pracy w pozycji siedzącej przed komputerem, wszelkich czynności wymagających zginania odcinka szyjnego (patrzenia w dół), unoszenia ramion oraz dużej ilości stresu. Równolegle do problemów dyskowych czy stawowych występują dolegliwości z napiętych mięśni czy podrażnionych więzadeł.

O leczeniu

Charakter dolegliwości jest nawracający, brak poprawy w leczeniu zachowawczym lub pogorszenie objawów mogą wskazywać na konieczność leczenia operacyjnego, wtedy konieczna jest konsultacja z neurologiem. Jednak podstawę leczenia stanowi fizjoterapia. Podczas terapii kładzie się nacisk na takie aspekty jak: przywrócenie właściwej ruchomości odcinka szyjnego, wzmocnienie głębokich mięśni szyi stabilizujących kręgosłup, przywrócenie właściwej postawy ciała.

back-pain-1491802_1280-2

Stosowane zabiegi:

  • manualne trakcje odcinka szyjnego
  • rozluźnianie  i rozciąganie mięśni nadmiernie napiętych bądź przykurczonych
  • obilizacje stawów
  • Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe i terapia bolesnych punktów spustowych
  • instruktaż cwiczeń  właściwej postawy do wykonywania  w domu