Przyczyny bólów pleców u osób aktywnych fizycznie

Ból kręgosłupa to nie tylko problem osób starszych czy mało wysportowanych. Skarżą się na niego także osoby aktywne fizycznie i sportowcy zawodowi. Jakie są powody pojawienia się dolegliwości w drugim przypadku?

„Jestem wysportowany, biegam, chodzę na siłownię, pływam. Dlaczego bolą mnie plecy?”- to często zadawane pytanie przez osoby młode i aktywne fizycznie. Jest kilka przyczyn tego stanu .

  1. Bóle kręgosłupa rodzą się  w głowie. Dolegliwości bólowe  Kręgosłupa są silnie związane ze stresem, zadowoleniem z życia rodzinnego i pracy, występowaniem depresji.  To szczególnie ważne przy obecnym tempie życia i braku wolnego czasu.
  2. Problem narastający przez lata. Osoby nie aktywne fizycznie zaczynając swoją przygodę ze sportem musza wiedzieć , że przykurczone mięśnie i torebki stawowe a co za tym idzie mniejsze zakresy ruchu i siła mięśni nie znikną z dnia na dzień . Wręcz przeciwnie- zlekceważone mogą stać się przyczyną poważnej kontuzji ponieważ organizm będzie kompensował istniejące braki  powodując przeciążenia innych stawów. Dzieję się tak w przypadku ograniczenia ruchów biodra gdzie „ nadrabiamy” ruchem kręgosłupa.
  3. Nieprawidłowe wzorce ruchowe. Niewłaściwa technika ruchu lub nawyki ruchowe powodują że chętniej używamy jednej strony ciała, bardziej obciążamy jedną nogę itp. Wiąże się to również z przebytymi dotychczas urazami i śladami odciśniętymi przez nie w tak zwanej pamięci ruchowej.
  4. Przeciążenie. Zbyt duże obciążenia treningowe lub intensywność ćwiczeń mogą powodować przeciążenia i mikrourazy. Nawet jeśli dotyczą odległych części  ciała mogą dać objawy  w obrębie kręgosłupa.

Przyczyn bólu pleców może być wiele bo jest to problem złożony. Dotyka  blisko 80% społeczeństwa przynajmniej raz w życiu. Jest jedną z częstych przyczyn zwolnień lekarskich i ograniczenia sprawności. Jest to problem co raz młodszych osób  a nawet dzieci.  Dzięki zastosowaniu rehabilitacji można skutecznie zmniejszyć dolegliwości i uniknąć nawrotów problemu.