Plecy wklęsłe

Plecy wklęsłe polegają na nadmiernym wygięciu kręgosłupa do przodu. Czasami plecy są wygięte w łuk prawie na całej swojej długości. Jest to wada postawy, która dotyczy dzieci jak i dorosłych.

W części lędźwiowej kręgosłup powinien zachowywać fizjologiczne wygięcie ku przodowi -lordozę. Gdy jest ona powiększona lub wydłużona powoduje powstanie wady postawy jaka są plecy wklęsłe. Przyczyną pogłębienia lordozy z kolei najczęściej jest zmiana napięcia mięśni odpowiedzialnych za funkcjonowanie stawu biodrowego i miednicy. Zdarza się również że jest odpowiedzią na pogłębienie  krzywizny w odcinku piersiowej- kifozy, czyli wygięcia ku tyłowi.

Objawy

U osoby z plecami wklęsłymi widoczne jest wystawnie brzucha i uwypuklenie pośladków. Odstające i jakby uniesione pośladki nie świadczą o rozwiniętej muskulaturze. Wręcz przeciwnie, w tym przypadku są one osłabione i rozciągnięte. Nadmiernie napięte są mięśnie zginające staw biodrowy i prostujące kręgosłup w części lędźwiowej.

Zwiększenie lordozy lędźwiowej może wiązać się z jej skróceniem a wydłużeniem kifozy lub z wydłużeniem lordozy obejmującym często odcinek piersiowy. U dzieci ruchomość kręgosłupa może zostać zachowana i w czasie np. skłonu do przodu kręgosłup będzie ulegał prawidłowemu zgięciu. U dorosłych często dochodzi do usztywnienia lordozy co skutkuje kompensacyjnym zwiększeniem ruchomości na innych poziomach kręgosłupa dając początek bólom przeciążeniowym i zmianom degeneracyjnym krążków międzykręgowych.

Korekcja postawy

Fizjoterapia w tej wadzie postawy skupia się na rozciągnięciu mięśni odpowiedzialnych za zgięcie w stawie biodrowym i pochylenie miednicy do przodu. Skrócenie tych mięśni powoduje złe ustawienie miednicy i odcinka lędźwiowego. Fizjoterapeuta stosuje techniki rozluźniania i rozciągania mięśni oraz ćwiczenia w specjalnie dobranych pozycjach zwiększających zakres ruchomości stawów.cwiczenia-plecy-wklesle Ćwiczenia wzmacniające również muszą uwzględniać dobór odpowiedniej pozycji oraz rodzaj oporu (ciężar części ciała, elastyczne taśmy, opór rąk terapeuty). Zaleca się rozciągnięcie mięśni przykręgosłupowych części lędźwiowej oraz wzmocnienie mięśni pośladkowych i mięśni brzucha, a następnie reedukację postawy. Pacjent uczy się przybierania właściwego ustawienia poszczególnych części ciała. Uzupełnienie korekcji postawy stanowią zabiegi terapii manualnej i masażu rozluźniające napięte struktury oraz kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne utrwalające skorygowaną postawę. Poza ćwiczeniami wykonywanymi z terapeutą wskazane jest wykonywanie codziennie  ćwiczeń w formie pracy domowej.

Wszystkie te metody terapii są zawarte w pakietach gimnastyki korekcyjnej Plus Medic.