Plecy okrągłe u młodzieży

Coraz częstsze i dłuższe przebywanie w pozycji siedzącej zmienia nasza postawę ciała. Jest to szczególnie niebezpieczne w czasie intensywnego wzrostu ciała. Siedzenie zajmuje często większość naszego czasu ponieważ wynika nie tylko z zajęć szkolnych i czasu poświęcanego na naukę, ale również czasu wolnego.
Młodzież jako formę relaksu wybiera grę na komputerze, oglądanie telewizji czy grę na telefonie, natomiast coraz rzadziej jest to aktywność fizyczna. Długotrwałe przebywanie zgarbionej pozycji siedzącej i brak odpowiedniej ilości ruchu mogą być przyczyną powstania pleców okrągłych. Innymi powodami mogą być wady wzroku lub problemy emocjonalne okresu dojrzewania.
Co trzeba wiedzieć?
Ta wada postawy charakteryzuje się z pogłębienia krzywizny kręgosłupa w części piersiowej- kifozy. W rezultacie powiększeniu ulega wygięcie kręgosłupa do tyłu, dając obraz długiej kifozy, obejmującej też często część kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Barki ulegają wysunięciu do przodu a łopatki odstają od kręgosłupa. Głowa wysuwa się do przodu a klatka piersiowa ulega spłaszczeniu ograniczając prawidłowe ruchy oddechowe i zmniejszając pojemność płuc. Ruchomość kręgosłupa ulega zmniejszeniu.

Nadmiernie napięte są mięśnie wysuwające obręcz barkową do przodu, wysuwające głowę do przodu oraz mięśnie uda- kulszowo-goleniowe- skrócone w czasie siedzenia. Osłabieniu ulegają mięśnie ustalające łopatkę na klatce piersiowej oraz powodujące wyprost w części piersiowej kręgosłupa.

Na co trzeba zwrócić uwagę?
Inna przyczyna pogłębienia kifozy piersiowej jest choroba Scheuermanna. Nie jest to wada postawy a jednostka chorobowa. Wynika z zaburzenia kostnienia kręgosłupa i objawia się hamowaniem wzrostu trzonów kręgów na wysokość. Dlatego tej chorobie towarzyszą zmiany struktury kręgosłupa, które przy braku korekcji utrwalają się w życiu dorosłym. Leczenie często wymaga stosowania gorsetów oraz w przypadku progresji skrzywienia podejmuje się leczenie operacyjne. Jednak podstawą leczenia nieoperacyjnego jest stosowanie ćwiczeń leczniczych. Zastosowanie znajdują ćwiczenia rozciągające aparat torebkowo-więzadłowy i mięśniowy, ćwiczenia wzmacniające, mobilizujące do wyprostu i prawidłowej postawy.
W pierwszej kolejności konieczna jest wizyta u lekarza ortopedy i postawienie diagnozy.

Proces korekcji wymaga czynnego zaangażowania rodziców i samego chorego poprzez wykonywania wyuczonych ćwiczeń w domu, unikania długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej czy stojącej, dźwigania ciężkich przedmiotów czy wykonywania ćwiczeń wymagających podskoków. Główna rolą fizjoterapeuty jest nauczenie prawidłowego wykonywania ćwiczeń w warunkach domowych.

Zaniedbania okresu wzrostowego skutkują pojawieniem się dolegliwości bólowych w życiu dorosłym oraz szybszym pojawieniem się zmian degeneracyjnych i zwyrodnieniowych.

Follow my blog with Bloglovin