Problemy zdrowotne nauczycieli

Zbliżające się Święto Edukacji Narodowej  to okazja do zastanowienia się nad charakterem i zagrożeniami pracy nauczyciela w aspekcie zdrowotnym.

Edukacja  jest ważą częścią naszego życia. Wiedzą o tym dzieci młodzież oraz kształcący się dorośli, że pozwala na poszerzenie horyzontów myślowych  i  nauczenie się nowych umiejętności.  Dlatego zawód nauczyciela, jako osoby przekazującej wiedzę jest tak ceniony. Praca nauczyciela wiąże się z pewnymi problemami zdrowotnym , z których najbardziej znane są problemy wynikające z częstej emisji głosu. Choć praca nauczyciela nie jest pracą o charakterze fizycznym, może również powodować problemy z narządem ruchu.

Po pierwsze : długie stanie

Trzeba pamiętać, że pozycje statyczne jak stanie i siedzenie, choć pozornie  uznajemy je za mało męczące nie są korzystne  układu ruchu. Nasze mięśnie i stawy „lubią” ruch, ponieważ dzięki naprzemiennie  kurczącym się i rozluźniającym mięśniom  umożliwia on sprawny przepływ krwi  oraz odżywienie chrząstek stawowych poprzez zmiany ustawienia stawów.  Statyczne pozycje upośledzają krążenie i mogą prowadzić do niewydolności żylnej, ograniczać odżywienie tkanek.  Brak wyraźnych odczuć zmęczenia pozwala na przebywanie przez dłuższy czas w jednej pozycji. Trzeba pamiętać, że w każdej pozycji ,czy to siedzącej czy stojącej, obciążeniu ulegają nasze stawy i więzadła w sposób, do którego nie zostały stworzone.

W przypadku nauczyciela długotrwałe stanie podczas zajęć prowadzić może do bólu pleców i skurczów mięśni kończyn dolnych. Szczególnie u kobiet noszących buty na wysokim obcasie mogą pojawić się bóle stóp, zwłaszcza śródstopia mogące prowadzić  do  pojawienia się poważniejszych problemów jak  paluch koślawy, czy zapalenie rozcięgna podeszwowego (nazywane popularnie ostrogą piętową). Nawyk stania na jednej nodze w pozycji na spocznij  może skutkować przeciążeniem kończyny i dolegliwościami w obrębie kolana, pośladka oraz stawu krzyżowo-biodrowego. Ponad to może przyczyniać się do deformacji całej sylwetki, poprzez wpływ na kręgosłup.

Dlatego w przypadku pracy stojącej ważne jest aby równomiernie rozkładać ciężar ciała na obie stopy, pozwalać odpoczywać stopom i nogom po przez częste przenoszenie ciężaru ciała z jednej kończyny  na druga  oraz przyjmować właściwą postawę ciała. Można również od czasu do czasu postawić jedną z kończyn na niewielkim stopniu, co pozwala odciążyć kręgosłup.

Po drugie: pozycja siedząca

Praca nauczyciela wymaga długie do siedzenia podczas sprawdzania wypracowań, testów, pracy  przy komputerze podczas pisania artykułów i przygotowywania się do zajęć. Podobnie jak podczas stania obciążeniu ulegają mięśnie, które w trakcie wysiłku statycznego kurczą się i pozostają w stanie długotrwałego napięcia, co prowadzi do  ich gorszego odżywienia i dotlenienia.   Szczególnie tej pozycji nie teacher-44735_1280lubi kręgosłup w odcinku szyjnym i lędźwiowym oraz stawy biodrowe, które są stale zgięte w tej pozycji. Aby ograniczyć niekorzystny wpływ siedzenia można zalecić wiercenie się na krześle! Częsta zmiana pozycji będzie dawać namiastkę ruchu i ograniczać obciążenie stale tych samych struktur. Warto  dobrać dla siebie odpowiednie, wygodne krzesło  oraz wysokość monitora tak aby nie przeciążać mięśni karku.  Częste robienie przerw  i aktywne ich wykorzystanie pomoże skompensować niedostatek ruchu naszym stawom i mięśniom.

Po trzecie: stres

Nauczyciel odpowiada za dużą grupę osób i stale rozwiązuje problemy wychowawcze. Wiąże się to z poczuciem odpowiedzialności i wysokim poziomem stresu. Również przebywanie w hałasie niekorzystnie zwiększa napięcie psychiczne i prowadzi do szybszego zmęczenia. Stres negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Między innymi powoduje stałe napięcie mięśni prowadząc do sztywności i bólów karku, powodować może zaburzenia snu, co z kolei upośledza regenerację organizmu.

Aby ograniczyć niekorzystny wpływ pracy na narząd ruchu warto zapewnić sobie odrobine odprężenia dla ducha i  regeneracji dla ciała. Korzyść zdrowotną w profilaktyce bólów pleców i karku przyniosą masaże relaksacyjne i lecznicze a  w przypadku już istniejących problemów również zabiegi fizjoterapeutyczne np. terapia manualna czy odpowiednio dobrane ćwiczenia lecznicze.