Napięciowe bóle głowy

Ból głowy pochodzenia napięciowego to jeden z najczęstszych rodzajów bólu głowy. Zwykle ma charakter epizodyczny – pojawia się okresowo na krótki czas, jego nasilenie jest nieduże lub małe. Wielokrotnie powtarzający się ból może jednak być uciążliwy.

Kogo dotyczą?

Napięciowy ból głowy  częściej dotyczy kobiet około 40 roku życia , choć doświadczają go również mężczyźni Ma duży związek ze stresem. Napięcie psychiczne może odzwierciedlać się w złej postawie ciała lub zaburzonym wzorcu oddychania. prowadzi to do przeciążeń okolicy barków i odcinka szyjnego kręgosłupa.

 Jakie są objawy?

Charakter bólu zwykle jest obustronny, uciskający i „obejmujący głowę”. Nie występują mdłości czy nadwrażliwość na światło. nie ma również pulsowania bólu a aktywność fizyczna nie nasila objawów. Ból może promieniować do okolic skroni, zatok czołowych, oczodołów, uszu.

Charakterystyczna jest tkliwość, bolesność uciskowa mięśni odpowiedzialnych za ruchy szyi i głowy  z towarzyszącą ich sztywnością . Wynika ona z opisanego wcześniej przeciążenia posturalnego.

Jakie są przyczyny?

Przyczyna tkwi w napięciu psychicznym oraz przeciążeniu statycznym określonych grup mięśniowych . Długie przebywania w wymuszonych pozycjach i zła postawa ciała wpływają negatywnie zarówno na funkcjonowanie stawów  jak i pracę mięśni oraz ich dotlenienie i odżywienie. prowadzi to do ucisku gałązek nerwów, powstania bolesnych punktów nazywanych punktami spustowymi.

 Jak przeciwdziałać?

Leczenie  niefarmakologiczne obejmuje zabiegi manualne okolicy głowy i szyi takie jak masaże i mobilizacje. Uciski punktów bolesnych przynoszą szybka ulgę w bólu. Istotna jest poprawa sylwetki podczas pracy oraz umiarkowana aktywność fizyczna. Zmniejszenie dolegliwości przyniesie również obniżenie poziomu stresu przez naukę radzenia sobie w trudnych sytuacjach  i znalezienie odpowiednich form odpoczynku.