Naciągnięcie mięśni- przyczyny i zapobieganie

Nadciągnięcie mięśni zdarza się osobom bardzo aktywnym jak i tym, którzy tylko okazjonalnie podejmują wysiłek fizyczny. Mimo, ze wydaje się błahym urazem często nawraca i może być powodem uciążliwych dolegliwości.

Naciągnięcie mięśnia to nic innego jak niewielkie naderwanie jego włókien –około 5%. Najczęściej dotyczy przejścia brzuśca w ścięgno. Gdy większy odsetek włókien mięśniowych ulega uszkodzeniu mówimy o naderwaniu. Do najczęściej uszkadzanych mięśni należą mięśnie kulszowo-goleniowe, mięśnie stożka rotatorów, mięśnie przywodziciele. Przyczyną urazu mogą być duże obciążenia treningowe. To jednak wcale nie oznacza wyczynowego uprawiania sportu, wręcz przeciwnie wystarczy, że po dłuższym czasie braku aktywności fizycznej podejmujemy się wykonania jakiegoś ćwiczenia/ udziału w grze lub tym podrunner-888016_12802obnych, bez wcześniejszego przygotowania. Również brak  odpowiedniej rozgrzewki może predysponować do wystąpienia urazu.  Charakter pracy mięśnia –zwłaszcza praca ekscentryczna, czyli taka podczas której mięsień musi hamować ruch w stawie,  częściej prowadzi do uszkodzeń włókien. Zaburzenie równowagi między przeciwstawnymi grupami mięśniowymi np. znacząca przewaga siły prostowników nad zginaczami oraz sumujące się mikrourazy i  brak odpowiednej elastyczności mięśnia mogą predysponować do pojawienia się naciągnięcia. Również rodzaj nawierzchni do biegania czy zaburzenia biomechaniki ruchu mają wpływ na ryzyko wystąpienia kontuzji.

Jak zapobiegać?

Aby zapobiegać należy wyeliminować czynniki potencjalnie szkodliwe. Jednak jeśli już doświadczyliśmy naciągnięcia to trzeba pamiętać, że istnieje duże prawdopodobieństwo jego ponownego pojawienia.17670636_1297073683679891_1147975104_o

W okresie ostrym, czyli kiedy po raz pierwszy poczujemy kujący ból, który pojawia się w czasie ruchu i skurczu danego mięśnia należy odpocząć i zrezygnować z aktywności fizycznej, ulgę może przynieść krótkotrwałe ochładzanie miejsca bólu. W celu przyspieszenia regeneracji i ograniczenia niekorzystnych skutków tworzenia się blizny pourazowej skuteczne będą zabiegi fizykalne, manualne mobilizacje, masaż i kinesiotaping, których rodzaj i ilość zaleci lekarz lub fizjoterapeuta.

Aby uniknąć powrotu problemu po ustąpieniu dolegliwości bólowych zaleca się ćwiczenia rozciągające  mięśnie ale również przywrócenie równowagi mięśniowej przez dobranie właściwych ćwiczeń dla grup przeciwstawnych.  fitness-956642_1280Istotny w czasie wzmacniania mięśnia jest trening ekscentryczny czyli oparty na hamowaniu ruchu, ponieważ to ten rodzaj pracy powoduje generowanie dużej siły przez mięsień. Z tego względu również nie może być zbyt wcześnie wprowadzany po urazie.  Ponadto poprawienie stabilizacji centralnej –czyli stabilności tułowia i obręczy kończyn uważa się za czynnik zmniejszający ryzyko wystąpienia kontuzji. Ćwiczenia funkcjonalne mięśnia i ćwiczenia zwinności będą również pomocne zapobieganiu ponownym naciągnięciom.