Mobilizacje blizny

Głównym składnikiem skóry jest kolagen.  W czasie gojenia ran powstają nowe połączenia kolagenowe, które mogą przysporzyć problemów w powrocie do zdrowia. Tkanka skórna goi się chaotycznie -pojawia się kłębowisko komórek kolagenowych, które często wplatają się pomiędzy inne komórki  (np. mięśni, ścięgien).

Blizna powstająca w procesie gojenia to inaczej tkanka łączna, która zastępuje tkankę uszkodzoną przez uraz lub chorobę. Powstaje w miejscu zranienia czy innego uszkodzenia skóry. Skóra właściwa nie odzyskuje swych histologicznych warstw, i mechanicznej odporności. Naskórek nie odzyskuje swoich przydatków, jak mieszki włosowe i gruczoły. Jednak proces tworzenia się blizny to nie tylko gojenie skóry, to także niewidoczny gołym okiem proces gojenia się tkanek znajdujących się pod skórą.

Blizna może mieć różny kształt, rozległość, ruchomość a nawet kolor. Rejon ciała w którym doszło do uszkodzenia tkanek , rozległości powstałej rany oraz przyczyny urazu wpływają na wygląd blizny. Również czasu gojenia się rany i ewentualne powikłania w postaci zakażeń powodują zmiany w powstawaniu blizny. Niektóre osoby mają genetyczną tendencję do powstawania bliznowców, czyli nadmiernie rozrośniętej blizny.

Blizna może przylegać do ścięgien, więzadeł, torebki stawowej oraz innych tkanek i skóry.Przyleganie powoduje ograniczenie ruchomości, które może być przyczyną przykurczy stawu a nawet wpływać na powstanie wad postawy. przebiegające w pobliżu blizny nerwy mogą ulec uciśnięciu i ograniczeniu przesuwalności dając objawy w obszarach często oddalonych od miejsca  problemu. Sama blizna może być wrażliwa, zaczerwieniona i wciągnięta w głąb tkanek.

Najczęstsze przyczyny blizn:

  • Cesarskie cięcie- może przysporzyć problemów nie tylko ze względu na nieestetyczny wygląd blizny ale także powodować dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego.
  • operacje powłok brzusznych – podobnie jak cesarskie cięcie powoduje pociąganie za powłoki brzuszne i powięź łączącą się z kręgosłupem.
  • operacji ortopedycznej – głębokie blizny umiejscowione blisko stawu,
  • artroskopia, laparoskopia- blizny niewielkie ale bardzo głęboko sięgające w głąb stawu czy jamy brzusznej
  • otwarte złamanie,
  • mastektomia – blizny ograniczają ruchomość kończyny górnej
  • operacje kardiochirurgiczne
  • operacje laryngologiczne- mogą wpływać na funkcjonowanie odcinka szyjnego kręgosłupa
  • oparzenia
  • operacje cieśni nadgarstka- blizny mogą powodować ograniczenie ruchu i dolegliwości bólowe mimo pomyślnego przebiegu operacji

Dzięki stosowaniu mobilizacji blizny czyli zabiegowi manualnemu, który polega na rozciąganiu, uelastycznianiu i unoszeniu blizny, jej wygląd zmienia się z czerwonej i wyniosłej na bladą i płaską.  W przypadku ograniczeń ruchomości stawu i tkanek przyległych stosuje się rozluźniania mięśniowo-powięziowe, masaż tkanek głębokich, masaże funkcyjne i metody energii mięśniowej. Odpowiednio zastosowane aplikacje kinesiotapingu mogą zmienić zaburzone funkcje tkanek i utrzymać korekcję uzyskaną w czasie mobilizacji.