Masaż na jesienne wieczory

Kiedy za oknem deszcz  i temperatura sięga ledwo powyżej zera pojawia się przygnębienie, problemy ze snem, brak motywacji. To jesienne obniżenie nastroju w połączeniu z ze stresami w pracy  powoduje, że czujemy się spięci, częściej odczuwamy bóle kręgosłupa a mięśnie karku zmieniają się w twarde i zbite struktury, które za nic nie chcą się rozluźnić.

Sposobem  na  zmniejszenie napięcia nerwowego jest masaż. Rozluźnia i pomaga w odżywieniu mięśni. Usprawnia krążenie i poprzez pobudzenie dużej liczby receptorów zmniejsza napięcie psychiczne. Innym sposobem na relaks jest stosowanie ciepła w różnej postaci. Jest ono szczególnie przyjemne w zimne, deszczowe dni.

Połączeniem masażu i ciepła jest  masaż kamieniami wulkanicznymi. Kamienie  mają gładką strukturę, są ogrzewane w ciepłej wodzie.  Są wykonane z bazaltu, który ma właściwości długiego utrzymywania ciepła. Masaż polega na chwytach masażu klasycznego wykonywanych z użyciem oliwki jak i specjalnych ruchów wykonywanych kamieniami. Zadaniem masażu jest głownie wprowadzenie osoby masowanej w stan odprężenia oraz zmniejszenie napięcia mięśniowego.

Nie jest w skazany podczas gorączki, w chorobach nowotworowych, zmianach dermatologicznych. Ze względu na działanie ogólnoustrojowe ciepła nie powinien być wykonywany u osób z żylakami podudzi, chorobami serca i układu krwionośnego, w cukrzycy i w czasie ciąży.

Masaż trwa około 60 min i obejmuje cale ciało. Pierwsza część jest wykonywana na przedniej stronie ciała a druga na stronie grzbietowej.  Kamienie na chwile zostają również ułożone na ciele pacjenta w celu głębokiego ogrzania.

Ten rodzaj masażu ze względu na swoje podwójne działanie ( cieplne i mechaniczne) stanowi nie tylko  odpoczynek po ciężkim dniu, ale także jest sposobem zapobiegania następstwom przeciążeń związanych ze statycznym charakterem pracy.