Konsekwencje urazów stawu skokowego

Staw skokowy to bardzo złożony mechanizm. Trzeba pamiętać, że wraz ze stopą dźwiga ciężar całego ciała.  Jest łącznikiem między podłożem a kończyną dolną, przenosi siły miedzy mięśniami naszej nogi a podłożem, absorbuje wstrząsy. Dzięki licznym receptorom zgromadzonym w więzadłach i torebkach stawowych dostarcza informacji  na temat nierówności terenu, położenia ciała, przyspieszenia. Gra ważną rolę w poczuciu równowagi. Ponieważ staw skokowy jest tak ważny nie można lekceważyć jego urazów. Oto kilka zaskakujących skutków, które mogą nastąpić w wyniku popularnego skręcenia kostki lub innego urazu tego rejonu.

  • Bóle odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa i pośladka

Nasz organizm to jedna skomplikowana maszyna i  dysfunkcja żadnego z jej elementu nie pozostaje obojętna na pozostałe części. Podobnie jest z urazem stawu skokowego.  W mechanizmie skręcenia kość strzałkowa może ulec delikatnemu przesunięciu w stronę stopy. To z kolei spowoduje przeciążenie mięśni uda przyczepiających się do tej kości. W konsekwencji napięcie może zostać przeniesione aż do kości krzyżowej i stawów krzyżowo-biodrowych a nawet wyżej dając początek nowym dolegliwościom.

  • Dysfunkcje kolana

W wyniku unieruchomienia lub  po prostu oszczędzania kostki może dojść do ograniczenia ruchomości, zwłaszcza w kierunku wyprostu (kiedy palce unosimy ku górze w pozycji stojącej). Takie ograniczenie musi zostać skompensowane w innych stawach aby ruch (np. w czasie chodzenia) pozostawał płynny. Może pojawić się czynnościowe płaskostopie, ból u podstawy dużego palca stopy. Przeciążeniu może ulec kolano a zwłaszcza staw utworzony przez rzepkę i powierzchnie stawowe kości udowej.  U osób aktywnych fizycznie  utrata ruchomości stawu skokowego predysponuje  do uszkodzeń więzadeł kolana, bólów bocznej strony tego stawu i przeciążeń goleni oraz biodra.

  • Zmiany zwyrodnieniowe

Uszkodzenie więzadeł stawu skokowego często prowadzi do niestabilności. Kostka ma tendencje do „uciekania” w kierunku zewnętrznym. Powoduje to kolejne skręcenia, które pogłębiają niewydolność stawu. Możemy czuć się niepewnie stojąc na uszkodzonej nodze, mieć wrażenie że nie daje nam ona właściwego podparcia. Niestabilność prowadzi do wcześniejszych zmian zwyrodnieniowych tego stawu, ograniczenia ruchomości i pojawienia się dolegliwości bólowych.

To tylko niektóre z możliwych skutków urazu stawu skokowego. Drobne urazy, skręcenia mogą się okazać czynnikiem inicjującym dysfunkcję w innych stawach.  Wtedy leczenie i fizjoterapia stawu będącego przyczyną są najistotniejsze. Dlatego tak ważne jest właściwe usprawnianie po skręceniu stawu skokowego aby uniknąć przykrych jego następstw.