Kinesio Taping w rehabilitacji sportowców i nie tylko. . .

Kinesio Taping czyli plastrowanie dynamiczne polega na zastosowaniu specjalnych plastrów aplikowanych na skórę pacjenta w celu uzupełnienia i podtrzymania efektów fizjoterapii.

Właściwości plastrów

Plaster wykonany jest z bawełny a przykleja się do skóry dzięki warstwie akrylu medycznego, jego grubość i rozciągliwość są podobne do właściwości skory. Plastry są wodoodporne oraz zapewniają przenikanie powietrza, utrzymują się od kilku do kilkunastu dni. Plastry mają różne kolory,  ale działanie ich jest takie samo.

Plaster powoduje normalizację napięcia mięśni, wspomaga ich działanie lub  wyhamowuje nadmiernie aktywne partie. Plaster wpiera funkcję stawów, może działać stabilizująco lub korekcyjnie, poprawia mikrokrążenie oraz działa przeciwbólowo.

 

Dla kogo i po co?

Kinesio taping ma zastosowanie w zespołach przeciążeniowych mięśni i stawów, po urazach ortopedycznych, w obrzękach, wadach postawy, w bólach pleców czy terapii blizny.

Często korzystają z jego leczniczych właściwości sportowcy i osoby aktywne fizycznie, które szczególnie  narażone są na urazy tkanek miękkich. Plastrowanie dynamiczne wspomaga procesy leczenia i szybszy powrót do sportu, podtrzymuje efekty terapii przez 24 godziny na dobę. Pozwala na wspomaganie jednych grup mięśni lub odciążenie innych, nie ogranicza ruchów.

Czy warto?

Naklejenie plastra poprzedza diagnostyka przesuwalności i restrykcji powięzi oraz inne testy funkcjonalne. Plaster umieszcza się na czystej, nieowłosionej skórze bez ran i zmian skórnych. Działanie plastra zależy od kierunku naklejania oraz stopnia rozciągnięcia plastra. Plaster w każdej chwili można zdjąć jeśli pacjent ma poczucie dyskomfortu lub jego dolegliwości nasilają się. Taping najczęściej stanowi uzupełnienie terapii manualnej i ćwiczeń leczniczych.

Ponieważ wiosna to okres kiedy chętniej i częściej podejmujemy aktywność ruchową na świeżym powietrzu, warto wyleczyć stare kontuzje aby w pełni móc uczestniczyć w ulubionych aktywnościach lub przygotowywać się do zawodów sportowych. Wychodząc naprzeciw potrzebom sportowców, osób aktywnych fizyczne, rekreacyjnych biegaczy oraz osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem, przychodnia Plus Medic oferuje bezpłatne aplikacje Kinesio tapingu jako uzupełnienie indywidualnej terapii. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.