Jak wypoczywać, żeby zregenerować siły?

Zmęczenie to naturalny objaw , który chroni nasz organizm przed przeciążeniem. Nie należy go ignorować! Po każdej pracy czy wysiłku fizycznym potrzebna jest odpowiednio długa i dobrze zorganizowana regeneracja.

Wypoczynek bierny

Wskazany po wyczerpujących wysiłkach fizycznych lub psychicznych. Najbardziej fizjologiczna forma wypoczynku biernego to sen. Zmniejszenie ilości snu wpływa niekorzystnie na nasz organizm, powodując zmniejszenie efektywności w pracy i spadek formy w czasie podejmowania aktywności fizycznej. Innymi formami odpoczynku biernego są: czytanie, oglądanie telewizji, rozmowa ze znajomymi.

Wypoczynek czynny

Są to zajęcia ruchowe, lubiane, przyjemne, o przeciwstawnym charakterze do wykonywanej pracy, połączone ze zmianą środowiska. Najczęściej stosowaną formą jest rekreacja ruchowa. Charakteryzuje ją swoboda wyboru i uczestnictwa w zajęciach. Oznacza to, że ma ona sens tylko wtedy, gdy uczestniczymy w zajęciach z własnej woli oraz sami wybraliśmy taki, a nie inny rodzaj sportu. W odnowie biologicznej jest to tzw.  trening regeneracyjny.

Przez odpowiednio ukierunkowany proces wypoczynkowy uzyskujemy zjawisko superkompensacji. Jest to zwiększona gotowość do pokrywania zapotrzebowania wysiłkowego. To znaczy, że po wysiłku i pełnym zregenerowaniu sił  zyskujemy nadwyżkę możliwości. Supekompensacja to podstawa budowania formy i podnoszenia naszych zdolności wysiłkowych.

Daj się pomasować 

Jednak sam odpoczynek to często za mało, aby w pełni odzyskać siły. Aby regeneracja zachodziła odpowiednio, co szczególnie ważne u osób, które zawodowo uprawiają sport-musi być ona kompleksowa i obejmować szereg różnych działań służących osiągnięciu celu. W odnowie biologicznej stosuje się takie metody jak masaż i terapia manualna. Wspomagają one naturalne procesy regeneracyjne, wspomagają funkcjonowanie tkanek i chronią przed wystąpieniem niektórych kontuzji. Ponadto zapobiegają zjawisku przetrenowania.

Natomiast zmęczenie psychiczne skutecznie niwelują masaże relaksacyjne, poprawiając nastrój, rozluźniając mięśnie i wspomagając usuwanie produktów przemiany materii.

Follow my blog with Bloglovin