Dolegliwości bólowe u kierowców

Spędzasz wiele godzin prowadząc samochód? Nie lekceważ pierwszych objawów bólu lub dyskomfortu jakie wysyła Ci Twoje ciało. Reaguj szybko, aby uniknąć poważniejszych problemów zdrowotnych.

Nie musisz być zawodowym kierowcą aby doświadczać dolegliwości bólowych wynikających z jazdy samochodem. Spędzamy w środkach transportu coraz więcej czasu bo chcemy przemieszczać się szybko i na duże odległości, ograniczając tym samym naturalne dla człowieka formy lokomocji jakimi są chód i bieg. W pewnym momencie nasz organizm może włączyć „czerwone światło” i sygnalizować rodzący się problem.

Jakie problemy wiążą się z jazda za kółkiem?

  • Bole kręgosłupa w odcinku lędźwiowym- wynikają z długiego przebywania w pozycji siedzącej i narażenia na wibracje i wstrząsy. Statyczna pozycja powoduje ograniczenia w przepływie krwi i gorsze odżywienie tkanek. Predysponuje to również do zaburzeń krążenia kończyn dolnych. Powoduje dysbalans mięśniowy w postaci skrócenia mięśni zginających staw biodrowy i mięśni kulszowo-goleniewych, jednocześnie osłabiając mięśnie pośladkowe, grzbietu i brzucha. Osłabienie stabilizacji kręgosłupa może być przyczyną bólów mięśni, dyskopatii czy rwy kulszowej.
  • Bóle karku i barków- wynikają z uniesienia kończyn górnych i stałego napięcia mięśni obręczy barkowej i szyi. Do czynników przeciążających należy dołożyć stres. Kontrola kierownicy, stała czujność i gotowość reakcji na to co dzieje się na drodze również zwiększają napięcie okolicy karku. Postawa z głową wysuniętą do przodu oraz napięcie psychiczne i narażenie na wibracje może być przyczyną napięciowych bólów głowy.
  • Drętwienia rak-mogą wynikać z punktu drugiego, czyli nadmiernego napięcia mięśni lub problemów z odcinkiem szyjnym kręgosłupa. W połączeniu z zaburzeniem mechaniki oddychania mogą dawać objawy górnego otworu klatki piersiowej.
  • Urazy odcinka szyjnego wynikające z nagłego hamowania- urazy typu „smagnięcia biczem” mogą dotyczyć również pasażerów. Powodują dolegliwości bólowe odcinka szyjnego, piersiowego, zawroty i bóle głowy. Pojawiają się po jakimś czasie od urazu, czasami pacjent nie kojarzy ich z samym urazem.

kierownicaMimo narażenia na szkodliwe czynniki nie sposób uniknąć podróży środkami transportu. Jeśli odczuwasz jedne z tych dolegliwości fizjoterapeuta może zalecić Ci:

Nie lekceważ pojawiających się  epizodycznie dolegliwości aby uniknąć pogłębienia dysfunkcji. Wszak oczywiste jest, że lepiej zapobiegać niż leczyć, tym bardziej, że często nie jesteśmy w stanie zrezygnować z prowadzenia samochodu czy  motocyklu. Już dziś skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą.