Dlaczego relaks może poprawić Twój stan zdrowia?

Żyjemy coraz szybciej i intensywniej. Wobec coraz większych potrzeb mamy też coraz większe wymagania wobec siebie i innych. Zmagamy się z brakiem czasu i nadmiarem obowiązków. Oczekiwania wobec nas stale rosną. Mamy byś wydajnym pracownikiem, aktywnym człowiekiem z pasją, stale się rozwijać  i być wszechstronnie uzdolnionym. Wiąże się to z ciągłym napięciem emocjonalnym, którego skutki mają ogromny wpływ na nasze zdrowie.

Stres towarzyszy nam od zawsze i jest zjawiskiem pozytywnym w pewnych warunkach. O ile trwa krótko i nie jest zbyt silny ma korzystne działanie: mobilizuje organizm, zwiększa sprawność psycho-ruchową, poprawia koncentrację. Nie bez powodu reakcję na stres nazywa się reakcją walki lub ucieczki. Przyjrzyjmy się bliżej co się dzieje z naszym ciałem w obliczy sytuacji stresowych.

Podnosi się poziom adrenaliny i noradrenaliny. Powoduje to wzrost tętna i  przyspieszenie oddechu. Przepływ krwi przez mięśnie zwiększa się powodując gotowość do ich pracy. Również wzrost poziomu glukozy  we krwi ma stanowić źródło energii do wspomnianej ucieczki lub walki.

Tak jak zostało już wspomniane ta reakcja jest pozytywna gdy bodziec stresowy nie jest długotrwały i silny. W historii przyszło nam się zmagać z bodźcami stresowymi zwykle pochodzenia fizycznego takimi jak głód, wysiłek fizyczny czy niskie temperatury. W obecnych czasach ten rodzaj stresu coraz rzadziej nam towarzyszy ustępując stresowi psychicznemu. Ten natomiast pojawia się codziennie, związany jest z pracą, pełnieniem określonych funkcji, relacjami społecznymi. ten długotrwały stres jest dla nas szkodliwy.

Powoduje wyczerpanie organizmu- nie jesteśmy w stanie utrzymywać gotowości do walki i ucieczki non-stop. Pojawiają się kłopoty ze snem a mięśnie są stale napięte, tracimy umiejętność świadomego ich rozluźniania. Pomimo, że jesteśmy pobudzeni do działania to rzadko działamy.  Chodzi o to, że nasze emocje nie maja ujścia we właściwej formie. Pierwotnie reakcja na stres powinna wiązać się z konkretną aktywnością fizyczną. Dziś natomiast stale towarzyszy nam napięcie psychiczne, ale otoczenie  nie pozwala nam na ujście emocji – bo najczęściej jesteśmy bezsilni wobec przyczyn stresu.Pozostajemy  spięci.  Zatem nie sam stres jest tutaj problemem tylko nasza reakcja na niego.

Długo działające  lub bardzo silne bodźce stresowe  obniżają naszą odporność- częściej chorujemy. Efekt jest odmienny do założonego, bo efektywność w pracy spada.  Zdolność koncentracji uwagi maleje, wzrasta natomiast prawdopodobieństwo popełnienia błędu (co jest istotne  zwłaszcza dla kierowców).

Stres to także  czynnik ryzyka wielu chorób somatycznych takich jak choroba wieńcowa, nadciśnienie i wrzody trawienne.

Dlatego właściwy odpoczynek może poprawić nasz stan zdrowia. niestety często nie potrafimy się zrelaksować. Z tego powodu nieoceniony jest masaż, podczas którego osoba masowana pozostaje bierna a masażysta za pomocą specjalnych chwytów wpływa na rozluźnienie mięśni. Do tego ludzki dotyk powoduje obniżenie napięcia psychicznego przez stymulowanie do uwalniania tak zwanych hormonów szczęścia. Poprawia krążenie i pomaga usunąć produkty przemiany materii i toksyny, które zalegają w naszym ciele.

Odpoczynek, który działa na kilka zmysłów jest najbardziej skuteczny. Z tego powodu dobrze gdy masażowi towarzyszy cicha, spokojna muzyka oraz zapach olejków eterycznych. Warto zadbać o relaks dla siebie z myślą o naszym zdrowiu.