Dlaczego ludzki dotyk jest niezastąpiony w terapii?

Fizjoterapia oferuje szereg różnego rodzaju zabiegów od tych wykorzystujących  prąd czy pole magnetyczne  poprzez  trening fizyczny po zabiegi manualne. Te ostatnie to tak zwane mobilizacje, gdzie narzędziem terapii są ręce terapeuty. Jeśli zastanawiasz się czy to metoda odpowiednia dla Ciebie sprawdź na czym polegają.

Pod nazwą „ mobilizacje” kryje się dział fizjoterapii polegający na terapii manualnej. Jest wiele koncepcji pracy manualnej i nie można ściśle określić, która z nich jest najlepsza. Określone techniki dobiera się indywidualnie do  problemu pacjenta często korzystając z różnych szkół . Jest to pierwsza zaleta tej terapii . Korzystając z mobilizacji nie należy się spodziewać, że każda wizyta będzie przebiegała identycznie a i każdy z terapeutów posiada inny warsztat pracy.

Ogromnym plusem terapii j jest  fakt,  że terapeuta poświęca całą swoją uwagę pacjentowi.  Terapia manualna to nie tylko leczenie ale także określona diagnostyka funkcjonalna i filozofia podejścia do problemu. Zatem w czasie wizyty ma miejsce  wywiad, oglądanie postawy ciała, testy diagnostyczne, terapia  oraz edukacja pacjenta, mająca na celu zapobieganie nawrotom dolegliwości.

Praca manualna jest szczególnym rodzajem terapii. Ludzkie dłonie posiadają największą liczbę receptorów dotyku. Dlatego nawet najmniejsze różnice tekstury, oporu czy temperatury nasz mózg jest w stanie odnotować i zinterpretować. Można zaryzykować stwierdzenie, że nasze ręce to bardzo dokładne narzędzie diagnostyczne. Terapeuta jest w stanie znaleźć bolesne miejsce, zmienioną chorobowo tkankę czy napięty pęczek mięśniowy. Informacje zbierane przez dotyk podlegają natychmiastowej analizie i ocenie.

„Ręce to bardzo dokładne narzędzie diagnostyczne.Terapeuta jest w stanie znaleźć bolesne miejsce, zmienioną chorobowo tkankę czy napięty pęczek mięśniowy.”

Ręce terapeuty to także narzędzi terapii. Stosuje się opuszki palców, kciuki, nasadę dłoni a nawet przedramię i łokieć aby dobrać odpowiednią powierzchnię i siłę bodźca działającego leczniczo. Fizjoterapeuta jest w stanie w każdej chwili zareagować i zmodyfikować technikę lub, jeśli jest taka potrzeba, przerwać ją. Z pewnością świadczy to o wyższości zabiegów manualnych nad wszelkimi zabiegami z użyciem aparatów i maszyn.

Za pomocą terapii manualnej można leczyć dysfunkcje narządu ruchu, zarówno przewlekłe stany jak i pourazowe takie jak:

-przewlekłe bóle pleców i karku

– problemy z barkami

– urazy stawów i kontuzje sportowe

-uszkodzenia mięśni i ścięgien

– zmiany wywołane procesem zwyrodnieniowym

– zespoły uciskowe nerwów

To tylko niektóre z problemów, w przypadku których terapia manualna znajduje zastosowanie. Efekty uzyskiwane przez zabiegi manualne to:

  • poprawa ruchomości stawowej,
  • zmniejszenie dolegliwości bólowych,
  • przywrócenie balansu mięśniowego i wpływ na postawę ciała,
  • zmniejszenie obrzęków,
  • poprawa ukrwienia i zapewnienie optymalnych warunków do regeneracji tkanek po urazach.

Terapia manualna znajduje zastosowanie w przypadku pacjentów w każdym wieku. Często daje natychmiastową poprawę i ulgę w dolegliwościach. Zamiast łykania tabletek przeciwbólowych warto spróbować zabiegów manualnych.