Ból pod łopatką

Dolegliwości bólowe zlokalizowane pod łopatką mogą być skutkiem wielu problemów zdrowotnych. Dowiedź się jakich.

Łopatka porusza się w czasie ruchów kończyny górnej. Dysfunkcje w obrębie stawu łopatkowo-żebrowego mogą być źródłem problemów z barkiem (bolesny bark a łopatka).

Do przyczyn bólów okolicy łopatki można zaliczyć m. in.:

 • Zespół trzaskającej łopatki
 • Rwę barkową
 • Zawał mięśnia sercowego
 • Zaburzenia połączeń żebrowo-kręgowych
 • Dysfunkcje mięśniowo-powięziowe
 • Urazy

Zespół trzaskającej łopatki

Trójkątna kość jaką jest łopatka ślizga się po klatce piersiowej w czasie ruchów kończyny górnej. Kiedy dochodzi do zaburzenia tego ślizgu może być odczuwane trzaskanie, przeskakiwanie z towarzyszącym głuchym odgłosem. Często towarzyszy temu pojawienie się bólu oraz wynikające z tego ograniczenie funkcji stawu ramienno-łopatkowego.

Problem często dotyczy sportowców, którzy wykonują czynności nad głową np. zamach, serwis. W czasie takich aktywności łopatka porusza się w dużym zakresie, co może powodować podrażnienie i przeciążenie jej okolicy.

Dysfunkcje mięśniowo-powięziowe

Do przeciążenia okolicy barku i łopatki może również dochodzić w sytuacjach, wydawałoby się błahych. Długie wykonywanie czynności manualnych z towarzyszącą wadą postawy lub w wymuszonych pozycjach. Osoby pracujące na komputerze, kierowcy czy pracownicy taśm produkcyjnych mogą być narażeni na problemy barku i łopatki. Noszenie ciężkiej torebki na jednym ramieniu również może prowadzić do dysbalansu mięśniowego. W nadmiernie napiętych mięśniach tworzą się punkty spustowe, które mogą być źródłem dolegliwości bólowych w obrębie samego mięśnia, ale też mogą promieniować w inne obszary.

Zaburzenia połączeń żebrowo-kręgowych

Kończyna górna, obręcz barkowa oraz odcinek szyjny i piersiowy kręgosłupa współpracują w czasie czynności kończyn górnych. Wady postawy czy powtarzające się przeciążenia mogą skutkować dysfunkcją połączeń żeber z kręgosłupem. Objawiają się one bólem pomiędzy łopatkami, często z promieniowaniem. Mogą się one pojawiać w czasie ruchów ramienia, skrętów tułowia czy głębokiego oddychania.

Rwa barkowa

Rwa barkowa wynika z podrażnienia korzeni nerwowych odcinka szyjnego, które zaopatrują kończynę górną. Dolegliwości bólowe mogą rzutować w okolice brzegu przyśrodkowego łopatki, barku i dalej w kierunku dystalnych części kończyny. Ból nasilają ruchy głową, pojawiają się drętwienia i mrowienia jako skutek podrażnienia nerwów.

Kiedy w wywiadzie pojawia się uraz np. związany z upadkiem na ramię, może to sugerować inne przyczyny dolegliwości np. złamanie łopatki i wymaga to konsultacji z lekarzem ortopedą i dalszej diagnostyki w postaci zdjęcia RTG. Nie można również wykluczyć problemów sercowo-naczyniowych. Zawał serca może powodować dolegliwości bólowe w okolicy łopatki lewej, ból lewego barku i promieniowanie do kończyny. Najczęściej towarzyszą mu inne objawy jak: zimne poty, duszność, poczucie niepokoju. Ból nasila się nawet w spoczynku.

Leczenie zachowawcze w przypadku bólu okolicy łopatki spowodowanym dysfunkcją mięśniowo-powięziową

Kiedy ból łopatki wynika z przeciążeń i zaburzenia ruchomości stawów podstawę leczenia stanowią zabiegi z  zakresu fizjoterapii:

 • Fizykoterapia – np. zastosowanie termoterapii-nagrzewanie lampą Sollux.
 • Masaż tkanek głębokich – przywraca właściwe napięcie mięśni.
 • Terapia manualna może obejmować takie techniki jak masaż poprzeczny, mobilizacje łopatki (w celu poprawy ruchomości) oraz terapię punktów spustowych.
 • Kinesiotaping – rozciągliwe plastry stosowane w celu wspomagania terapii.
 • Kinezyterapia– ćwiczenia lecznicze, mające na celu poprawienie ruchomości łopatki, przywrócenie właściwej długości i siły mięśni oraz poprawę postawy ciała.