Ból goleni w czasie wysiłku. Przyczyny i fizjoterapia.

Ból goleni to częsta dolegliwość zwłaszcza biegaczy amatorów. Do wystąpienia objawów przyczynia się szereg czynników a dolegliwości mogą być na tyle silne, że uniemożliwią podejmowanie ulubionej aktywności.

Za główne przyczyny bólu goleni uważa się:

  • Przeciążenie kości, które może prowadzić do złamań zmęczeniowych
  • Podrażnienie okostnej i przyczepów mięśniowych
  • Ciasnota przedziałów powięziowych

Jednak pełna etiologia i przebieg dolegliwości wciąż nie są w pełni wyjaśnione. Ból może wynikać z wadliwego działania przedniego przedziału powięziowego, w skład którego wchodzą mięśnie unoszące stopę i palce ku górze. Mięsnie pociągając za przyczep do kości wzbudzają stan zapalny okostnej.  Bóle przyśrodkowej strony goleni związane są z aktywnością mięśni ulokowanych z tylnej strony podudzia, czyli zginaczy. Nie bez znaczenia jest niewłaściwe stawianie stopy w czasie biegu ( w koślawości lub szpotawości)  lub wręcz silne akcentowanie  uderzenia o podłoże piętą, a także bieganie po twardej nawierzchni i w niewygodnym obuwiu. Ból pojawia się w środkowej i dolnej części podudzia w czasie wysiłku i ustępuje podczas odpoczynku. Jeśli towarzyszą mu objawy neurologiczne lub naczyniowe jak drętwienia, obniżenie czucia, obrzęki, świadczyć  to może o bardzo zaawansowanym procesie lub innej poważnej patologii i konieczna staje się wizyta u lekarza.

Fizjoterapia

Jeśli myślisz, że nic się nie da z tym zrobić, bo to normalne,że nogi bolą czasami w trakcie biegania, to jesteś w błędzie. Dzięki fizjoterapii możesz znaleźć ulgę i nie męczyć się dłużej. W przypadku dolegliwości związanych z podrażnieniem przyczepów mięśniowych stosuje się fizjoterapię jako podstawę leczenia.

Stosuje się ogrzewanie i właściwe rozciąganie mięśni.  Wprowadza się ćwiczenia wzmacniające , izometryczne oraz poprawiające czucie ruchu stopy, stawu skokowego. Wykonuje się mobilizacje polegające na rozluźnianiu mięśniowo-powięziowym, relaksacji poizometryczneja także kinesiotaping. Zwraca się uwagę na występowanie punktów spustowych. Należy zająć się nie tylko stopą i golenią ale także zaburzeniami funkcji w obrębie stawu kolanowego , biodrowego czy nawet miednicy.

Dyskomfort w czasie biegania może przerodzić się w naprawdę poważną kontuzję jeśli nie zareagujesz na pierwsze sygnały wysyłane przez twoje ciało. Sam oceń czy warto ryzykować.