Bańka chińska w kosmetyce i terapii

„Stawianie” baniek było z powodzeniem stosowane przez nasze babcie i prababcie w walce z zapaleniem płuc. Dziś zarówno wygląd baniek jak i ich zastosowanie uległy nieco zmianie. Oto garść informacji  o zasadzie działania bańki chińskiej i jej możliwościach terapeutycznych.

Działanie

Działanie bańki chińskiej opiera   wytworzeniu próżni i zassaniu skóry i tkanki podskórnej do wnętrza bańki. Powoduje to silne przekrwienie  i efekt drenujący . Do tkanek dociera więcej składników odżywczych i tlenu, skuteczniej usuwane są zbędne produkty przemiany materii i toksyny.

Zastosowanie w walce z cellulitem

Masaż bańką chińską wykonuje się na udach, pośladkach, brzuchu a także, jeżeli jest taka potrzeba, na wewnętrznej powierzchni ramion, czyli miejscach gdzie gromadzi się tkanka tłuszczowa. Masaż rozpoczynamy od nałożenia olejku antycellulitowego i drenażu  manualnego w celu przygotowania tkanek do masażu bańką.

Dzięki pobudzeniu metabolizmu tkanka tłuszczowa ulega redukcji. Ponad to lepsze ukrwienie i odżywienie tkanki podskórnej i skóry wpływa na jej wygląd i kondycję. Skóra staje się wyraźnie jędrniejsza, a tkanka tłuszczowa „rozbita” i równomiernie rozmieszczona.

Zastosowanie w terapii

Masować można również inne części ciała niż wcześniej wymienione. Obok działania kosmetycznego bańka ma również zastosowanie w lecznictwie.  Wykorzystuje się ją w leczeniu stanów, po urazach mięśni i więzadeł, rwie kulszowej. Bańka doskonale rozluźnia  mięśnie napięte w wyniku stresu i  intensywnej pracy fizycznej. Stanowi uzupełnienie zabiegów odnowy biologicznej w sporcie. Po przyssaniu bańki przesuwa się ją po skórze  lub pozostawia na kilka chwil w  jednym miejscu. „Stawianie” baniek mobilizuje układ immunologiczny do walki z infekcjami.

Przeciwwskazania do masażu bańką chińską:

  • ciąża
  • żylaki i zaburzenia krzepliwości krwi
  • skłonności do wylewów podskórnych i pękania naczynek
  • menstruacja
  • zapalenia stawów, ostre stany pourazowe
  • skoki ciśnienia,
  • podwyższona temperatura ciała

Najlepsze efekty w walce z cellulitem daje seria 10 zabiegów wykonywanych co 2 dni. Leczniczo i dla podtrzymania efektów terapii masaż wykonuje się raz w tygodniu.