10 zasad dobrych ćwiczeń dla seniorów

Zachowanie sprawności i niezależności w starszym  wieku to ważny cel, który można osiągnąć wykonując regularnie  ćwiczenia. Oto wskazówki, o których należy  pamiętać podejmując aktywność fizyczną.

 1. Problemy zdrowotne –  pacjenci w starszym wieku zmagają się z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi, często z wieloma jednocześnie, problemy kardiologiczne, osteoporoza, endoprotezy stawów czy cukrzyca to tylko niektóre z nich. Przed podjęciem aktywności fizycznej dobrze jest poradzić się specjalisty- lekarza prowadzącego, fizjoterapeuty- jakie ćwiczenia w danym schorzeniu są wskazane a jakie przeciwwskazane.
 2. Ważny oddech – w czasie ćwiczeń pamiętaj o prawidłowym oddychaniu. Nie wstrzymuj oddechu, rób przerwy na ćwiczenia oddechowe podczas, których starasz się wyrównać oddech, uspokoić biorąc wdech przez nos a wydech przez usta. Pamiętaj, że wydech powinien być dłuższy od wdechu. Przed ćwiczeniami staraj się przewietrzyć pomieszczenie, w którym ćwiczysz.
 3. Bezpieczeństwo – postaraj się ćwiczyć z asekuracją dającą możliwość chwycenia się czegoś w chwili utraty równowagi. Dobrze jest ćwiczyć na macie w pozycjach leżących lub” na czworaka”, ćwicząc w pozycji stojącej postaraj się mieć w pobliżu krzesło, aby móc na nim usiąść gdy poczujesz się zmęczony. Należy pamiętać, że najlepiej jest ćwiczyć w obuwiu sportowym, które nie spada ze stóp. Ćwicząc boso upewnijmy się, że nawierzchnia na jakiej ćwiczymy nie jest śliska i nie stwarza ryzyka upadku.
 4. Rozgrzewka – ćwiczenia należy poprzedzić krótką rozgrzewką przygotowującą do głównego wysiłku.
 5. Ćwiczenia poprawiające zakres ruchu w stawach – pomagają odzyskać właściwą ruchomość stawów i umożliwić większą swobodę ruchu w czasie  czynności życia codziennego.
 6. Ćwiczenia zwiększające siłę mięśni – pomogą w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, zwiększą stabilność stawów i kręgosłupa, zmniejszają ryzyko osteoporozy.
 7. Wysiłek aerobowy – wskazany w celu treningu układu sercowo-naczyniowego, usprawnia krążenie i pracę układu oddechowego, dotlenia organizm. Jest to wysiłek trwający dłuższy czas 20-30 min, ale o niedużej intensywności, angażując duże partie mięśniowe. Pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.rownowaga
 8. Przede wszystkim równowaga – poczucie równowagi ulega pogorszeniu z wiekiem. Osoby starsze są narażone na ryzyko upadków, te z kolei mogą prowadzić do złamań i długotrwałego unieruchomienia , które sprzyja ograniczeniu sprawności. Należy ćwiczyć z otwartymi i zamkniętymi oczami, na mniej lub bardziej stabilnym podłożu, zawsze z asekuracją!
 9. Ćwiczenia koordynacji – łączą się z ćwiczeniami równowagi. Polegają na orientacji w przestrzeni, umiejętności różnicowania ruchu i utrzymywania odpowiedniego tempa. Koordynacja i czas reakcji ulegają pogorszeniu wraz z wiekiem.
 10. Ćwicz z przyjemnością – wybieraj formy aktywności, które sprawiają Ci radość, nigdy nie doprowadzaj do dużego zmęczenia, przerwij ćwiczenie kiedy zaczynasz odczuwać ból w stawach, mięśniach, duszności , zawroty głowy lub problemy ze wzrokiem.

W razie wątpliwości oraz pytań na temat odpowiednich dla Ciebie ćwiczeń skontaktuj się z fizjoterapeutą, który podpowie jakie ćwiczenia wykonywać i w jaki sposób.

One thought to “10 zasad dobrych ćwiczeń dla seniorów”

 1. Moja babcia ćwiczy codziennie rano 30 min. zawsze powtarza, że gdyby nie to, to nie mogłaby wyjść po schodach. 🙂

Komentarze są zamknięte.